Join the Premium Student Club @Zero Cost!
Get Assignment Done by MAS Certified Experts
Flat 50% Off on Assignment Bookings
As per the given question: B is taken as the event that message is blocked and S is taken as the event that message is a spam
P(S)= 0.80 ⇒P(S̅)= 0.20
For High Security Mode: For Low Security Mode:
P (B|S)= 0.90 P (B|S)= 0.10 P (B|S)= 0.10 P (B|S)= 0.90
P (B|S) = 0.04 P (B|S) = 0.96 P (B|S) = 0.96 P (B|S) = 0.04
a. PH (B and S) = P(B|S) * P(S) = 0.10 * 0.20 = 0.02
PH = P (B and S) = P (B|S)∗P(S)=0.04∗ 0.8=0.032
Expected cost in High Security Mode= 0.02 * 10 +0.032 * 1 = 0.232
PL P (B andS ) = P (B|S) * P (S) = 0.04 * 0.2 = 0.008
PL= P (B and S) = P (B|S)∗ P(S)= 0.10 * 0.8 = 0.08
Expected cost in Low Security Mode= 0.008 * 10 + 0.08 *1 = 0.16
It is recommended that the organization should operate the spam filter in low security mode, as it is cheaper to operate.
b. Let the cost of blocking a non-spam message
Expected cost in high security mode is:
$1 * 0.04 * 0.80 + C * 0.10 * 0.20 = 0.032 + 0.02 C
Expected cost in Low Security mode is:
$1* 0.10 * 0.80 + C * 0.04 * 0.20 = 0.08 + 0.008 C
By solving the above equations, we get the breakeven cost
0.032+0.02 C = 0.08+0.008 C
0.032-0.08 = (0.008 – 0.02) C
C = 0.048/0.012
C=$4
In order to prefer operating the spam filter in the Low-Security-Mode, we have to find the minimum value of $C for which the expected cost of operating in Low-Security-Mode is lower than that of operating in High-Security-Mode. A risk-neutral rational decision maker to prefer operating the spam filter in the Low-Security-Mode when its expected cost is lower.
c. Without a spam filter in place we won’t be blocking any messages. Under our current assumptions, the resulting expected cost per message is $0.80 since 80% of the messages are spam and the cost for not blocking a spam is estimated to be a dollar. How much does the spam filter saves us per message?
In my opinion, the organization should prefer using a spam filter operated in Low-Security-Mode. We are aware that 80% percent of the messages received by the organization are spam. Under the current assumption, the cost of not blocking a spam message or not using a spam filter is $1 per message; due to this we incur a cost of 80 cents per message.
The expected cost of operating a spam filter in Low-Security-Mode is $0.16 per message which is less than the cost incurred by not using a spam filter. If we use spam filter in Low-Security-Mode, we save 64 cents per message which makes it a preferred operating mode of spam filter.
As, calculated earlier, it is best to operate the spam filter in low security mode and expected cost to operate is $0.16. Thus, the spam filter saves us $0.80 – $0.16 = $0.64.
Hence, the maximum we should be willing to invest in the spam filter per message is $0.64.
Remember, at the center of any academic work, lies clarity and evidence. Should you need further assistance, do look up to our Management Assignment Help
1,212,718Orders
4.9/5Rating
5,063Experts
Turnitin Report
$10.00Proofreading and Editing
$9.00Per PageConsultation with Expert
$35.00Per HourLive Session 1-on-1
$40.00Per 30 min.Quality Check
$25.00Total
FreeGet
500 Words Free
on your assignment today
Get
500 Words Free
on your assignment today
Doing your Assignment with our resources is simple, take Expert assistance to ensure HD Grades. Here you Go....